Rozmnażanie roślin – część 1 – ukorzenianie w wodzie

Przyszła wiosna, a to najlepszy czas na przycinanie, odświeżanie i pobieranie szczepek u roślin 🙂 Zabierajmy się zatem do roboty!

Ostatnio po forach roślinomaniaków, krąży wiele zapytań o to, w jaki sposób ukorzenić szczepkę w wodzie?

Czego potrzebujemy? Lista:

 1. Nożyczki lub inne ostre narzędzie
 2. Naczynie, typu słoik, kieliszek w którym będziemy ukorzeniać roślinę
 3. Woda – koniecznie przefiltrowana lub odstana, czysta i bez zabrudzeń
 4. Stanowisko – półcieniste, nigdy słoneczne, ani nawet jasne

Co robimy? :

 • Wybieramy odcinek o długości 10-15cm, najlepiej z części wierzchołkowej rośliny i koniecznie z tzw. * “węzłem”, a jeśli mamy taki typ rośliny, to także z korzeniami powietrznymi.
 • Ostrym narzędziem odcinamy szczepkę od rośliny-matki. Uwaga – ostrość narzędzia jest ważna ze względu na potrzebę “czystego cięcia”, bez miażdżenia tkanki.
 • Odciętą szczepkę wstawiamy do wody i ustawiamy w odpowiednim miejscu. Nie wymieniamy wody – robimy to gdy tylko zauważymy, że woda zaczyna śmierdzieć lub pojawi się zgnilizna.

Co mogę zrobić więcej?:

 • Aby zabezpieczyć roślinę – matkę, warto na miejsce cięcia, nanieść cynamon, tak, aby zaabsorbował on cieknący sok. Cynamon wysuszy miejsce cięcia i dodatkowo zabezpieczy roślinę przed chorobami grzybicznymi.
 • Aby ograniczyć możliwość zagrzybienia wody w której ukorzenia się szczepka, warto dodać np. węgiel apteczny. Ważne, aby był to lek, a nie suplement diety, zbudowany na cukrze. Na jedną szczepkę wystarczy jedna kapsułka/tabletka, ale ilość nie ma tak wielkiego znaczenia (ani mniej, ani więcej), jak sama obecność tego składnika, także bez obaw 🙂
 • Użyć ukorzeniacza – choć do tej pory, nigdy nie używałam i powyższe metody wystarczały w zupełności, jest szeroka grupa zwolenników używania tego wspomagacza
 • Reagować – Jeśli widzimy, że szczepka zaczyna żółknąć, słabnąć lub woda zaczyna się psuć, bardzo ważny jest czas reakcji i nie można pozwolić sobie na zwlekanie z szukaniem i udzielaniem pomocy roślince.
 • Odkurzać liście, zarówno u szczepki jak i rośliny-matki, aby mogły pełną powierzchnią liścia łapać słoneczko, a roślinie – matce zafundować dobry nawóz.
 • Użyć wody po poprzednim ukorzenieniu – jeśli ukorzeniałeś coś wcześniej, nie wylewaj nigdy wody po skończonym procesie! Składniki i hormony wzrostu, które są tam obecne pomogą kolejnej roślinie w puszczeniu swoich korzonków i przyśpieszą proces. Ostatecznie, możesz także podlać taką wodą roślinę po posadzeniu jej – upewnij się tylko, czy nie ma w niej pleśni lub zgnilizny.

Pamiętaj, że aby wszystko się udało, szczepkę musimy pobrać od zdrowej rośliny-matki. Nie może być ona osłabiona, zainfekowana chorobą, ani pasożytami. Jeśli w ostatnim czasie (ok. 3-4 miesiące wstecz) przebyła ona leczenie na w/w, także wstrzymaj się, aż wróci ona do pełnych sił witalnych. Warto też zwrócić uwagę na samą szczepkę – jeśli właśnie rozwija się na niej liść, musimy liczyć się z tym, ,że jego rozwój się zatrzyma, gdyż roślinka przekaże całą swoją moc, w rozwój korzeni, dlatego czasem warto poczekać, aż liść się rozwinie i wtedy działać.